Straty. Żołnierze z Afganistanu

(...) "Jadę samochodem. Zatrzymuję się przy drodze na siku. I się zaczyna. Rozglądam się, patrzę pod nogi. Boję się przeskoczyć przez rów i iść za drzewo. Boję się, że coś wybuchnie tak, jak w Afganistanie wybuchało. Ten strach trwa chwilę. Wiem, że to wariactwo, ale w głowie zostało. Teraz i tak jest lepiej. Śpię, nic mi w snach nie wybucha." (...)

Tak się zaczyna jedna z dwunastu powojennych opowieści. Powojennych, bo choć politycy o dziesięciu latach stacjonowania polskich żołnierzy w Afganistanie mówią misja stabilizacyjna, to tam była wojna. Prawdziwa, ze strzałami, minami, ranami i śmiercią.

Magdalena i Maksymilian Rigamonti, dziennikarka i fotograf spróbowali opowiedzieć o tej wojnie poprzez historie tych, którzy tam, w Afganistanie stracili ręce, nogi, kolegów, synów, mężów, ojców, spokój ducha. Mają za sobą dwanaście długich rozmów o stracie, rozmów o wojnie, uzależnieniu od niej, tęsknocie i miłości. Raz w miesiącu spotykali się z jednym bohaterem tej książki, prawie zawsze w jego domu.

Wydawca: PWN

http://www.dwpwn.pl/produkty/918/Straty-Zolnierze-z-Afganistanu--

Liczba stron: 183
Rodzaj oprawy: twarda
Wydanie: pierwsze
2015

Książka "Straty. Zołnierze z Afganistanu"została nominowana do nagrody Radia Zet 2015 im. Andrzeja Woyciechowskiego. Mam tę ogromną satysfakcję, że temat mojego rocznego Stypendium Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego na 2014 rok, pięć lat mojej pracy w Afganistanie oraz publikacja tej książki zyskała takie wyróżnienie.

Od czytelników:

(...) Jestem żołnierzem zawodowym od 15 lat. Uczestniczyłem w sześciu misjach w tym 2 razy w Iraku i 4 razy w Afganistanie. Myślałem, że nic już mnie nie zdziwi. Jednak po przeczytaniu tej książki zmieniłem swoje zdanie. Jest to prawdziwe, poruszające opowiadanie o losach żołnierzy powracających po wielomiesięcznych trudach misji do domu i do swojej jednostki. Historie tam opisane poruszyły nawet mnie, choć uważam się za twardziela. Polecam - to naprawdę dobra lektura nie tylko dla "Misjonarzy". (...)
Straty. Żołnierze z Afganistanu, Magdalena i Maksymilian Rigamonti, PWN, 2015
Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska, Magdalena Rigamonti, Maksymilian Rigamonti. Fot. Jacek Waszkiewicz
Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska, Magdalena Rigamonti, Maksymilian Rigamonti. Fot. Jacek Waszkiewicz
Jarosław Włodarczyk z Press Club Polska, Magdalena Rigamonti, Maksymilian Rigamonti. Fot. Jacek Waszkiewicz

CONTACT

mobile:
+48 607 216 078
send me a message: